Косметика — чи можна вибрати безпечний засіб?

10 Фев, 2014

Косметика - чи можна вибрати безпечний засіб?
  • Косметика — чи можна вибрати безпечний засіб?

  • Синтетичні барвники

Чи представляють небезпеку для нашого здоров’я косметичні продукти? Занижений або завищений потенційну шкоду деяких інгредієнтів, які використовуються в косметиці? Ці суперечки тривають багато років, і мало хто може відповісти на питання: чи дійсно вони мають під собою наукову основу чи це тільки емоційні сплески занепокоєння.

Креми для захисту від сонця канцерогенні, на парфумерію розвивається алергія, дезодоранти ведуть до раку грудей … Всі ці рядки періодично з’являються в якості заголовків на перших сторінках видань. Вони викликають занепокоєння у людей за своє здоров’я і за безпеку навколишнього середовища. Після цього кожен намагається уважно читати етикетки на косметиці в пошуках інгредієнтів, які здаються підозрілими. І якщо лавандова олія представляється безпечним компонентом крему, то бутилпарабен навпаки. І індустрія краси дуже добре відчула подібні настрої, почавши випускати продукцію «натурального» походження, без парабенів та інших шкідливих компонентів.

Але що таке «натуральний» стосовно до косметики? Чи справді така продукція краще, безпечніше? Зрозуміти це непросто, тим більше, що в інтернеті, в друкованих ЗМІ, в нових книгах накопичилося достатньо інформації і думок з цього приводу. Так як же вибрати для себе безпечну косметику?

В якій мірі косметика проникає в організм?

За один рік наша шкіра вбирає близько двох кілограмів хімічних продуктів. Здається, цього має бути достатньо для того, щоб багато задумалися про потенційну небезпеку. Але не варто бити тривогу передчасно. Наша шкіра — це складний орган, який не пропускає через себе все що завгодно. Шкірний бар’єр дозволяє проникнути всередину декільком відсоткам більшості речовин, які на нього потрапляють, тому що чергування різних верств непросто подолати. Виняток становлять хіба що гідрофільні і ліпофільні субстанції. Коли ви приймаєте ванну, ви відразу не помічаєте, як епідерміс вбирає воду. І тільки через деякий час, поки ви лежите у воді, шкіра почне зморщуватися — це знак того, що в епідермісі відбуваються зміни. Коли ви наносите косметику на шкіру, вона проникає в більшості своїй лише у верхній шар епідермісу, який найбільш тонкий, податливий, складається з відмерлих клітин, які перманентно видаляються, замінюючись новими.

«Натуральна» косметика

Косметика, яка називається натуральною, нерідко містить до 90% синтетичних компонентів — емульгаторів, консервантів, барвників, ароматизаторів, жирів та інших інгредієнтів. І ці кошти можуть справді бути представниками кращого, що є на сучасному косметичному ринку, тому що містять невелику кількість чистих природних складових, що відповідають усім вимогам для позитивного результату.

З іншого ж боку, в даний час виробник має право додати в формулу зовсім незначну частину природного походження і вказати на етикетці «натуральна косметика». Поки не існує ніякого закону, що регулює кількість доданого речовини для отримання такої назви, і часто цим користуються бренди виключно в комерційних цілях. На практиці ж така косметика може виявитися неефективною.

«Небезпечні» інгредієнти, проникаючі в епідерміс

UV-фільтри

Це хімічні та мінеральні компоненти косметики, які поглинають ультрафіолетові промені або відображають їх, оберігаючи шкіру від пошкодження. Їм приписують вплив на гормональний фон.

Тести на тваринах показали, що UV-фільтри і парабени дійсно впливають на ендокринну систему, а значить, і на гормональний фон. Але це твердження варто розглядати більш детально, тому що якщо певний вплив є, це ще не доводить факт загрози здоров’ю, тому що наукових підтверджень цьому поки немає. Для порівняння можна розглянути приклад з кислотою. Велика ємність кислоти, зрозуміло, небезпечна для шкіра — вона її неодмінно спалить, якщо її пролити на поверхню. Але кислота в мінімальній дозі, яка міститься в косметичній продукції, безпечна і навіть корисна для неї, представляючи мінімальний ризик.

Споживачі часто виявляють той чи інший компонент на етикетці, який здається їм небезпечним для здоров’я. Але потрібно пам’ятати про те, що та ж кислота в малій дозі дозволяє знизити рівень pH в косметиці, роблячи її менш агресивною для кожі.Но при використанні кремів з SPF важливо дотримуватися пропорції. Дія UV-фільтрів іноді у багато разів слабкіше, ніж вплив на організм наших власних гормонів або деяких рослинних екстрактів. Тому навіть у великих кількостях застосування засобів з фактором захисту від сонця

Захист від сонця: чи не нехтуєте ви захисним кремом?

безпечно для людини. Якщо ними не користуватися, ризик набагато більше, адже тоді сонячні промені можуть спровокувати онкологічні захворювання, і це давно встановлений факт.

Косметика - чи можна вибрати безпечний засіб?

Парабени

Парабени — це консерванти, використовувані в косметиці, продуктах харчування і медикаментах. Їх також підозрюють у порушенні балансу гормонального фону і навіть у тому, що вони можуть викликати рак грудей.

У 2004 році в світі почалася справжня кампанія проти парабенів, яка супроводжувалася численними статтями в пресі, де йшлося про можливий зв’язок між використанням дезодорантів і раком грудей. Деякі публікації наробили багато шуму, проте він вщух після того, як виявилося, що автор некомпетентний в даному питанні. А дослідження, яке рясніє помилками, не може бути сприйнято всерйоз.

Але все-таки хвиля, яку підняли в пресі, вплинула на ставлення до парабенам споживачів, по-справжньому схвильований їх. Ці продукти справді володіють естрогенними властивостями, проте вони володіють дією на організм в тисячі разів меншим, ніж жіночі гормони. Більше того, коли парабени виявляються на шкірі, вони піддаються хімічній реакції розщеплення, розпадаючись на Парагідроксібензойної кислоту, яка вже не володіє такими якостями.

Провівши ряд досліджень, Європейська Комісія заявила про безпеку метілпарабенов і етілпарабенов, рекомендуючи виробникам вдвічі скоротити вміст в косметиці бутілпарабенов і фенілпарабенов, які є найбільш ліпофільними. Ризик на дітородну функцію у жінки з причини вплив на гормональну систему, тут є лише теоретичний. Для чоловіка парабени не представляють небезпеки.

Парабени використовуються багато років і є добре вивченими компонентами. Вони мають прекрасні властивості консервантів і, на відміну від інших, не володіють алергічним дією. А якщо косметика не містить парабенів, значить в ній є консерванти іншого типу.

Солі алюмінію

Вони містяться в антиперспирантах і формують щось на зразок пробки для потових залоз, щоб протистояти виділенню поту. Але, незважаючи на позитивний естетичний ефект, солі алюмінію звинувачують у тому, що вони не дозволяють виділятися токсинів, які залишаються всередині і накопичуються.

Якщо розглянути це питання докладніше, то виявиться, що потові залози в пахвових западинах виділяють близько 1% від усього поту, який виробляється в організмі. Якщо виділення здається рясним, то це тільки тому, що положення рук заважає нормальному випаровуванню. Крім того, потові залози в цій області не виділяють токсини, які залишають організм разом з сечею та калом. Головне їхнє завдання — терморегуляція — підтримка температури тіла на необхідному рівні.

З тієї причини можна вважати солі алюмінію в антиперспирантах безпечними.

Алкілсульфати

Алкілсульфати — це компоненти, які присутні в шампунях, гелях для душу, рідкому милі

Рідке мило: дбайливий догляд і приємне очищення шкіри, і служать для додання їх пінистої текстури. Але також ці компоненти багато хто вважає небезпечними для шкіри, оскільки вони порушують її цілісність, висушуючи її.

Лаурилсульфат натрію і його більш м’який «колега» лауретсульфат натрію є найбільш поширеними на сьогоднішній день миючими агентами, які добре усувають жирову плівку. Вони часто зустрічаються в комбінації з іншими миючими речовинами, і покликані робити їх менш агресивними. Здається, що чим більше рясну піну утворює шампунь чи гель для душу, тим вони більш ефективно справляються зі своїм завданням. Але це не зовсім так. Чим більше в косметиці цих компонентів, тим менше вони ефективні в якості миючого речовини. Існують альтернативні засоби, які менше піняться, проте споживачі звикли користуватися саме тим, що утворює густу піну, а це помилково.

Шампунь, гель, мило швидко змиваються з тіла, тому ніякої небезпеки алкілсульфати для організму не уявляють. Але не рекомендується приймати тривалі пінні ванни, які руйнують жировий шар епідермісу, висушуючи його, дратуючи шкіру, порушуючи захисний шар і дозволяючи без праці проникати більш шкідливим компонентам.

Похожие темы