Анаболічні стероїди наскільки вони небезпечні?

Анаболічні стероїди наскільки вони небезпечні?

16 Апр, 2014

Згадка про анаболічних стероїдах найчастіше асоціюється із заняттями силовими видами спорту. Дійсно, для нарощування м’язової маси переважна більшість спортсменів силового профілю вдаються до допомоги препаратів, що стимулюють приріст мускулатури. Нерідко їх використовують і прості любителі: звичайні хлопці та дівчата, які прагнуть будь-яким доступним способом якнайшвидше придбати красиве тіло і сильні м’язи.

Однак якщо прийом анаболічних стероїдів професіоналами проводиться під суворим наглядом компетентних у цьому питанні фахівців, то вживання анаболіків «простими смертними» найчастіше здійснюється безконтрольно, що може призвести до непоправних ускладнень.

Принцип дії

Свою назву анаболічні стероїди отримали від слова «анаболізм», який в перекладі з медичної термінології означає процес синтезу складних речовин з простих або побудови клітинних структур з надходить ззовні будівельного матеріалу: амінокислот

Амінокислоти, ліпідів, простих вуглеводів

Вуглеводи, вітамінів, мінеральних речовин і т.д. В організмі людини процеси анаболізму протікають постійно, співіснуючи одночасно з процесами катаболізму — розпаду тканинних структур до складових елементів. Ці протилежні, але тісно взаємопов’язані один з одним процеси здійснюються в кожному організмі, незалежно від віку людини. Різниця полягає лише в тому, що в більш молодому організмі реакції анаболізму домінують над катаболическими процесами, в результаті чого відбувається зростання як окремих органів, так і всього організму в цілому. Надалі, у міру дорослішання, ці реакції спочатку врівноважуються, а потім вже катаболізм починає протікати більш інтенсивно, ніж анаболічні процеси. В результаті оновлення клітин відбувається все повільніше, і починається природний процес старіння.

Молекулярну будову анаболічних стероїдів в чому ідентично природному чоловічому гормону — тестостерону, завдяки якому у хлопчиків поступово розвиваються вторинні статеві ознаки, а також збільшується обсяг і сила скелетної мускулатури. Таким чином, тестостерону властиво як анаболічну дію, що виявляється в м’язовому прирості, так і ефект маскулінізації організму (від латинського слова «masculinum» — чоловічий), що забезпечує появу вусів, бороди, огрубіння голосу і т.д. У середині ХХ століття перед дослідниками стояло завдання отримати такі кошти, дія яких була б аналогічно тестостерону з тією лише різницею, що ефект маскулінізації потрібно було звести до мінімуму, а анаболічну дію підсилити. Ось чому при появі перших анаболіків їх так і назвали, підкресливши тим самим основний напрямок їх дії. В даний час найбільшою поширеністю користуються дианабол, дека, ретаболіл, ципионат і ряд інших препаратів.

Чим вони небезпечні?

Основний механізм впливу анаболічних стероїдів полягає в пригніченні специфічного гена, який гальмує процеси природного утворення білка в організмі. Крім того, вони підсилюють проникність клітин, збільшуючи тим самим надходження природного «будівельного» матеріалу для анаболічних процесів. Додатковим позитивним ефектом анаболіків є зміцнення кісток в результаті насичення їх іонами кальцію, а також стимулювання синтезу гормону росту. Таким чином, анаболічні стероїди ідеально підходять для терапії різної патології, пов’язаної з виснаженням організму, посиленими білковими втратами і погіршенням структури кісток або ж для відновлення після цих захворювань: дистрофія поперечно-смугастої мускулатури, остеопороз, цукровий діабет

Цукровий діабет — допоможи собі сам, пролежні, період реабілітації після закінчення променевої терапії або лікування цитостатичними препаратами та ін.

Як уже підкреслювалося вище, безконтрольне вживання анаболічних стероїдів може мати ряд негативних наслідків. Найбезпечніший з них — поява набряків різної локалізації і вугрі. У більш серйозних випадках виявляються зміни в психіці, порушується функція печінки, розвивається імпотенція. Правда, можливість патології статевих функцій при передозуванні анаболіків деякими фахівцями заперечується. Тим не менш, часте вживання анаболічних стероїдів без консультації лікаря, тим більше в юнацькому віці, категорично не рекомендується.

Жигулі Андрій

Похожие темы