Допінг чому він такий небезпечний?

23 Май, 2014

Під допінгом розуміють введення в організм різних препаратів, які стимулюють фізичні можливості людини. Здавалося б, ну і що тут особливого? Вся справа в тому, що допінгові засоби, навіть самі нешкідливі, в тій чи іншій мірі мають негативний вплив на здоров’я. Такої думки дотримуються не тільки медики, а й спортсмени, тобто та категорія людей, з якими нерозривно пов’язана тема допінгів.

Дослідження на застосування допінгу професійними спортсменами — це не просто контроль чесності проведених змагань, а й радикальна профілактика серйозних захворювань. Саме тому «спіймані на гарячому» спортсмени підлягають тривалої, іноді довічної дискваліфікації. А в деяких країнах за це навіть можуть відправити у місця, не настільки віддалені. Наприклад, таким рішучим чином з любителями допінгу борються в Китаї.

Чим він небезпечний?

Які ж речовини належать до групи допінгових препаратів? Як вони впливають на організм, і чим це загрожує здоров’ю? Одним з найпопулярніших видів допінгу є анаболічні стероїдні гормони. Особливо широко анаболіки поширені серед атлетів-аматорів, які бажають швидше накачати м’язи і досягти нових, більш вражаючих результатів власної сили і витривалості. До анаболічним препаратам належать дианабол, силаболин, ретаболіл, нандролон і безліч інших засобів.

В основі більшості таких препаратів лежить природний гормон — тестостерон, що виробляється чоловічими статевими клітинами. Анаболіки дозволяють збільшити фізичну силу, обсяг м’язів і витривалість. При досягненні певних силових меж препарати піднімають можливості організму на новий, більш високий «планку». Крім того, вони роблять деякий вплив і на психологічну сферу, додаючи агресивності, спраги перемагати і досягати поставленої мети. Однак поряд з цим, будучи похідними чоловічих гормонів, вони пригнічують роботу власних ендокринних залоз чоловічої статевої сфери. В результаті тестікули (яєчка) зменшуються, їх гормональна активність падає, різко знижується запліднююча здатність аж до повного чоловічого безпліддя. У чоловіків з’являються відкладення жирових клітин в місцях, характерних для жіночого організму, розвивається гінекомастія — збільшення молочних залоз. У жінок, навпаки, розвиваються ознаки гірсутизму — оволосенения за чоловічим типом (на обличчі, грудях, животі та інше), з’являється низький голос, порушується менструальний цикл, що також може призвести до втрати репродуктивних функцій.

Гормони росту

Не менш поширені і так звані гормони росту. Соматотропний гормон (або гормон росту) — це також «натуральний» продукт, що виробляється самим організмом. Його висока концентрація в крові спостерігається в період активного росту, після чого його кількість поступово знижується. Завдяки цьому гормону відбувається збільшення об’єму і сили м’язів, зміцнення інших елементів опорно-рухового апарату (зв’язки, сухожилля, фасції, кістки). Однак його вживання дорослою людиною призводить до відновлення зростання кінцівок і тканин в різних внутрішніх органах, що легко може викликати патологію у зв’язку з порушенням природних пропорцій (у тому числі з боку серця, нирок, легенів і так далі). Чи не менше шкоди може призвести і такий нешкідливий, на перший погляд, допінговий препарат, як еритропоетин. У медицині під еритропоезу розуміють утворення зрілих еритроцитів, здатних виконувати свою функцію транспортування кисню до клітин. В результаті отримання високих доз кисню енергетична активність, а значить, і витривалість організму, різко збільшується. Однак постійна стимуляція червоного кісткового мозку (саме тут «народжуються» еритроцити) може з часом привести до його виснаження і патології крові. Крім того, підвищений обсяг червоних кров’яних тілець робить кров більш вузький, тобто збільшує ризик закупорки судин, в тому числі в серці і мозку (що, відповідно, загрожує інфарктом або інсультом).

Додатково до всього, «штучне» збільшення витривалості притупляє і больові відчуття. Це може призвести до найсерйозніших травм.

Крім перерахованих коштів, допінговими властивостями володіють і деякі інші препарати, в тому числі й ті, які взагалі заборонені до продажу і поширенню. Наприклад, наркотики. Проте їх шкоду для організму настільки очевидний, що в якості допінгу його не ризикують використовувати навіть найвідчайдушніші. До того ж за їх використання можна догодити під кримінальну відповідальність не тільки в Китаї …

Жигулі Андрій

Похожие темы