Нездорове захоплення фітнесом симптоми і терапія

Нездорове захоплення фітнесом симптоми і терапія

17 Апр, 2014

Нездорове захоплення фітнесом симптоми і терапія
  • Нездорове захоплення фітнесом: симптоми і терапія

  • Не біжіть від проблем

Біг підтюпцем корисний і для тіла, і для душі, і для розуму, чи не так? Правда, але не зовсім. Як відомо, у всьому потрібно знати міру, і навіть саме корисне заняття, якщо їм надто захопитися, може стати шкідливим і навіть небезпечним. Ця загальновідома істина справедлива, навіть якщо мова йде про священну сфері спорту. Коли бажання привести себе у форму переходить всі розумні межі і перетворюється на залежність, життя таких «спортсменів» може перетворитися на хаос. Особливою небезпеки схильні любителі бігу.

«Позитивна залежність» — це абсолютно здорова адаптація до обставин, яка дозволяє нам долати перешкоди, що заважають займатися спортом, адже час, витрачений на тренування, ми могли б присвятити роботі, спілкуванню з друзями або відпочинку. Але іноді межа між добровільним і компульсивним (примусовим) бажанням займатися фітнесом стирається.

Психотерапевт Richard Benyo вважає, що в інтенсивних і регулярних заняттях фітнесом є і негативний аспект, який поступово і непомітно може витіснити позитивний: «За іронією, природа намагається« вирівняти »перекіс, коли предмет вашої одержимості звертається проти вас».

Фітнес-залежність — це не просто черговий термін для позначення синдрому перетренованості. У здорових спортсменів, що тренуються, щоб досягти кращих результатів, можуть з’являтися симптоми синдрому перетренованості, який виникає внаслідок нестачі відпочинку і незабаром зникає.

Нездорова фітнес-залежність — це втрата розуміння ролі та функції спорту в житті. Нерідко рівні фізичних навантажень у здорових спортсменів і фітнес-залежних людей збігаються, але різниця між ними полягає у відношенні до цих навантажень і спорту в цілому. Якщо перший бачить в заняттях фітнесом

Шість головних відмовок від занять фітнесом і як їх позбутися

засіб до досягнення мети (досягненні визначного спортивного результату, підтримання форми), то другий отримує задоволення від самого процесу.

Людина, одержимий залежністю, не може отримувати задоволення від занять, не пов’язаних з фітнесом, і займається спортом, навіть якщо це суперечить її інтересам (наприклад, на шкоду роботі).

Як розпізнати залежність

Фітнес-залежна людина втратив адекватність сприйняття: заняття спортом для нього придбали першорядне значення, а найважливіші життєві пріоритети — робота, друзі, сім’я — відійшли на задній план.

Коли від емоційних зв’язків добровільно відмовляються на користь додаткових годин тренувань, коли травма, хвороба і втома не можуть утримати від занять спортом, коли весь вільний час присвячено спорту, діагноз однозначний: фітнес-залежність.

Сигналами, що попереджають про розвиток фітнес-залежності, можуть служити тривожність, дратівливість і депресія, які виникають, якщо немає можливості зайнятися фітнесом.

Залежна людина не визнає винятків із правила «чим більше — тим краще». Ще більше тренувань, більше годин в спортзалі, більше кілометрів, більше навантажень: «більше» обов’язково краще. Будь-які перешкоди, що заважають втамувати спрагу фітнесу, з обуренням відкидаються.

Розмиті межі

Фітнес-залежність таїть у собі кумедний парадокс: людина більше не розуміє, що корисно для здоров’я, а що ні, що красиво, а що потворно. Він не розуміє, що його поведінка екстремально і залежно. У нашому уявленні, бігуни і любителі фітнесу — це прекрасні люди, що втілюють ідеал спортсмена, який досягають успіху завдяки наполегливій дисципліні і важкої праці.

Спортивні досягнення, до яких ми прагнемо, вимагають завзяття та самовіддачі. Нерідко ми змушені жертвувати заради цього зустрічами з друзями і долати будь-які перешкоди, що постають на шляху до нашої мети. Досягнувши поставленої мети і увійшовши в потрібний тренувальний ритм, ми відчуваємо роздратування і навіть депресію, якщо пропускаємо тренування. Хіба це не нормально?

Парадокс почасти полягає в тому, що фітнес-залежні люди досягають досить посередніх результатів, враховуючи тривалість занять і рівень самовіддачі. Коли пріоритетом є частота і тривалість тренувань, страждає якість.

На посередній результат фітнес-залежна людина відповідає збільшенням навантажень. Нормальний спортсмен сприймає результат адекватно і відповідним чином змінює план тренувань, збільшуючи не тільки навантаження, але і відпочинок.

Хто схильний до ризику?

На думку деяких експертів, фітнес-залежність може бути пов’язана з так званої «ейфорією бігуна», тобто викидом бета-ендорфінів у процесі бігу та інтенсивних занять спортом. У кожному разі фітнес-залежність виникає під дією психологічних факторів.

«До категорії ризику належать лідери та перфекціоністи — вони особливо схильні до розвитку фітнес-залежності», — стверджує психолог Sharon Stoliaroff.

Плідна грунт для розвитку фітнес-залежності — низька самооцінка, коли задоволення дають негайні результати.

«На жаль, — попереджає доктор Stoliaroff — відхід від реальності є невід’ємною частиною будь-якої залежності».

Похожие темы