Обмін речовин на що варто звернути особливу увагу?

Обмін речовин на що варто звернути особливу увагу?

23 Апр, 2014

Обмін речовин на що варто звернути особливу увагу?

Обмін речовин або метаболізм — це сукупність фізіологічних процесів, що спостерігаються в будь-якому біологічному організмі і спрямованих на підтримання необхідного рівня життєдіяльності. В ході такого обміну з навколишнього середовища «беруться» потрібні речовини і «віддаються» непотрібні. Звичайно, це занадто спрощене пояснення, але воно досить точно визначає зміст метаболізму.

Обмінні процеси відбуваються як в одноклітинних організмах (як, наприклад, у знайомої ще з уроків зоології амеби), так і в набагато більш складних органічних системах, включаючи і людини. Незважаючи на те, що обмін речовин протікає майже непомітно, він не зупиняється ні на секунду, навіть коли ми спимо. «Рух — це життя!» — Саме таким принципом повністю відповідає явище метаболізму.

Обмін речовин являє собою яскравий практичний приклад однієї з філософських категорій: єдність і боротьба протилежностей. Справа в тому, що обмін речовин складається з двох протилежних за своєю суттю, але немислимих один без одного процесів: анаболізму і катаболізму. Анаболізм (інша назва — асиміляція) — це засвоєння простих органічних елементів і утворення з них більш складних, які надалі використовуються для власних біологічних потреб. Наприклад, для росту і відновлення тканин, синтезу гормонів та ферментів, вироблення антитіл і т.д. Катаболізм (або дисиміляція) — це розпад складних органічних речовин до більш простих елементів, частина з яких може використовуватися для побудови власних клітин, а інша частина підлягає повному хімічному розщепленню з виділенням енергії. Ця енергія використовується на підтримку працездатності всіх без винятку фізіологічних систем.

Яким чином здійснюється обмін речовин у людському організмі?

Одними з найактивніших органів, що приймають безпосередню участь в обмінних процесах, є органи дихання і система кровообігу. Як відомо, саме завдяки легким здійснюється постійне насичення організму киснем і звільнення від вуглекислого газу. Цей процес здійснюється шляхом звичайнісінької дифузії, тобто переміщення речовин з областей підвищеної концентрації в області зниженою. Оскільки кисню у вдихуваному повітрі набагато більше, ніж в легеневих артеріях, відбувається насичення крові киснем. З цієї ж причини вуглекислий газ покидає кровоносне русло, переміщаючись в дихальні шляхи. Дуже тонкий альвеолярно-судинний бар’єр (альвеола — структурно-функціональна одиниця легень) становить менше тисячної частки міліметра і тому абсолютно не перешкоджає дифузії газів. Кров бере участь також в тканинному газообмене, при якому аналогічним чином відбувається обмін кисню і вуглекислого газу між еритроцитами і біологічними тканинами всього організму.

Шлунково-кишковий тракт

Ще однією системою, активно бере участь у метаболізмі, є шлунково-кишковий тракт. Надходять з їжею білки, жири і вуглеводи

Вуглеводи

розщеплюються і засвоюються відповідно у вигляді амінокислот

Амінокислоти, моносахаридів, жирних кислот і гліцерину. Крім того, разом з їжею в кров надходять такі важливі харчові елементи, як вітаміни і мінеральні солі. Однак цим участь травної системи у метаболізмі не обмежується. Однією з найбільш великих «трудівниць» в нашому організмі є печінка. Крім того, що вона невтомно знешкоджує потрапляють в кров отрути, печінка бере участь у різних реакціях перетворення (переаминирование, дезамінування, глікогеногенез, глікогеноліз і т.д.). Одні з цих реакцій дозволяють перетворювати білки в жири і вуглеводи, інші регулюють рівень глюкози в крові. При цьому кожна з них належить до категорії або анаболічних, або катаболічних реакцій.

Органи сечовиділення

Дуже важливою обмінної системою служать органи сечовиділення. Через нирки фільтрується і видаляється з організму безліч лікарських препаратів і різноманітних токсинів, в тому числі аміак, сечовина, надлишок сечової кислоти та ін. Не можна не згадати і про шкіру, в товщі якої міститься величезна кількість потових і сальних залоз.

Показники обміну речовин не відрізняються стабільністю і постійно змінюються в залежності від віку, стану здоров’я, фізичної активності, способу життя і навіть генетичної схильності людини.

Жигулі Андрій

Похожие темы