Обмін речовин на що варто звернути особливу увагу?

23 Апр, 2014

Обмін речовин на що варто звернути особливу увагу?

Обмін речовин або метаболізм — це сукупність фізіологічних процесів, що спостерігаються в будь-якому біологічному організмі і спрямованих на підтримання необхідного рівня життєдіяльності. В ході такого обміну з навколишнього середовища «беруться» потрібні речовини і «віддаються» непотрібні. Звичайно, це занадто спрощене пояснення, але воно досить точно визначає зміст метаболізму.

Обмінні процеси відбуваються як в одноклітинних організмах (як, наприклад, у знайомої ще з уроків зоології амеби), так і в набагато більш складних органічних системах, включаючи і людини. Незважаючи на те, що обмін речовин протікає майже непомітно, він не зупиняється ні на секунду, навіть коли ми спимо. «Рух — це життя!» — Саме таким принципом повністю відповідає явище метаболізму.

Обмін речовин являє собою яскравий практичний приклад однієї з філософських категорій: єдність і боротьба протилежностей. Справа в тому, що обмін речовин складається з двох протилежних за своєю суттю, але немислимих один без одного процесів: анаболізму і катаболізму. Анаболізм (інша назва — асиміляція) — це засвоєння простих органічних елементів і утворення з них більш складних, які надалі використовуються для власних біологічних потреб. Наприклад, для росту і відновлення тканин, синтезу гормонів та ферментів, вироблення антитіл і т.д. Катаболізм (або дисиміляція) — це розпад складних органічних речовин до більш простих елементів, частина з яких може використовуватися для побудови власних клітин, а інша частина підлягає повному хімічному розщепленню з виділенням енергії. Ця енергія використовується на підтримку працездатності всіх без винятку фізіологічних систем.

Яким чином здійснюється обмін речовин у людському організмі?

Одними з найактивніших органів, що приймають безпосередню участь в обмінних процесах, є органи дихання і система кровообігу. Як відомо, саме завдяки легким здійснюється постійне насичення організму киснем і звільнення від вуглекислого газу. Цей процес здійснюється шляхом звичайнісінької дифузії, тобто переміщення речовин з областей підвищеної концентрації в області зниженою. Оскільки кисню у вдихуваному повітрі набагато більше, ніж в легеневих артеріях, відбувається насичення крові киснем. З цієї ж причини вуглекислий газ покидає кровоносне русло, переміщаючись в дихальні шляхи. Дуже тонкий альвеолярно-судинний бар’єр (альвеола — структурно-функціональна одиниця легень) становить менше тисячної частки міліметра і тому абсолютно не перешкоджає дифузії газів. Кров бере участь також в тканинному газообмене, при якому аналогічним чином відбувається обмін кисню і вуглекислого газу між еритроцитами і біологічними тканинами всього організму.

Шлунково-кишковий тракт

Ще однією системою, активно бере участь у метаболізмі, є шлунково-кишковий тракт. Надходять з їжею білки, жири і вуглеводи

Вуглеводи

розщеплюються і засвоюються відповідно у вигляді амінокислот

Амінокислоти, моносахаридів, жирних кислот і гліцерину. Крім того, разом з їжею в кров надходять такі важливі харчові елементи, як вітаміни і мінеральні солі. Однак цим участь травної системи у метаболізмі не обмежується. Однією з найбільш великих «трудівниць» в нашому організмі є печінка. Крім того, що вона невтомно знешкоджує потрапляють в кров отрути, печінка бере участь у різних реакціях перетворення (переаминирование, дезамінування, глікогеногенез, глікогеноліз і т.д.). Одні з цих реакцій дозволяють перетворювати білки в жири і вуглеводи, інші регулюють рівень глюкози в крові. При цьому кожна з них належить до категорії або анаболічних, або катаболічних реакцій.

Органи сечовиділення

Дуже важливою обмінної системою служать органи сечовиділення. Через нирки фільтрується і видаляється з організму безліч лікарських препаратів і різноманітних токсинів, в тому числі аміак, сечовина, надлишок сечової кислоти та ін. Не можна не згадати і про шкіру, в товщі якої міститься величезна кількість потових і сальних залоз.

Показники обміну речовин не відрізняються стабільністю і постійно змінюються в залежності від віку, стану здоров’я, фізичної активності, способу життя і навіть генетичної схильності людини.

Жигулі Андрій

Похожие темы